LM29150T-3.3
Part number
LM29150T-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3L
Encapsulation
Tube
Inventory
base.lang_mini : 100
Quantity
Price
Total price
100
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
20 mA
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
22 mA
Supplier Device Package
TO-220-3L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3