LM29150RS-1.8
Part number
LM29150RS-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO252-3
Inventory
base.lang_mini : 2500
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 1.5A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3