LM29150R-2.5
Part number
LM29150R-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
Inventory
base.lang_mini : 800
Quantity
Price
Total price
800
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
20 mA
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
22 mA
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3