LM29150R-1.8
Part number
LM29150R-1.8
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-3
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 800
Quantity
Price
Total price
800
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Current - Quiescent (Iq)
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
22 mA
Protection Features
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3