LM140LAH-15/883
Part number
LM140LAH-15/883
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO39-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 4
Quantity
Price
Total price
4
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
PSRR
72dB (120Hz)
Supplier Device Package
TO-39-3
Current - Quiescent (Iq)
4.5 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3