LM1117RS-3.3
Part number
LM1117RS-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Inventory
base.lang_mini : 2500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
20V
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR
75dB (120Hz)
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3