LM1117MP-2.5
Part number
LM1117MP-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT-223
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 545
Quantity
Price
Total price
545
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Current - Supply (Max)
10 mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
800mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3