LM1117IDTX-3.3/J7003099
Part number
LM1117IDTX-3.3/J7003099
Description
IC REG LIN POS ADJ 800MA TO252
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Adjustable
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Current - Output
800mA
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA
Supplier Device Package
TO-252
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3