LM1117GS-2.5
Part number
LM1117GS-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3L
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
20V
Current - Output
1A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Supplier Device Package
SOT-223-3L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3