LM1117F-1.8
Part number
LM1117F-1.8
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 1000
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Package / Case
TO-243AA
Current - Output
1A
Supplier Device Package
SOT-89
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3