LM1117DT-2.5/NOPB
Part number
LM1117DT-2.5/NOPB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO252-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 281
Quantity
Price
Total price
281
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Current - Supply (Max)
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
800mA
Supplier Device Package
TO-252-3
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3