LM1086IT-3.3/S4000135
Part number
LM1086IT-3.3/S4000135
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3