LM1086CSX-3.3/J7001710
Part number
LM1086CSX-3.3/J7001710
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - Input (Max)
29V
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3