LM1084R-3.3
Part number
LM1084R-3.3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263-3
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 800
Quantity
Price
Total price
800
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
5A
Current - Supply (Max)
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 5A
Supplier Device Package
TO-263-3
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3