LDQ40PU50RY
Part number
LDQ40PU50RY
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 5V 250MA 6-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
40V
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
250mA
Qualification
AEC-Q100
PSRR
55dB (1kHz)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
500 µA
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 250mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3