LDK220M35R
Part number
LDK220M35R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.5V 200MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 6000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Voltage - Input (Max)
13.2V
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Current - Supply (Max)
100 µA
PSRR
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3