LDI8233-3.6EN
Part number
LDI8233-3.6EN
Description
IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
PSRR
61dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3