LDI75L3.3UA
Part number
LDI75L3.3UA
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
100mA
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage Dropout (Max)
0.055V @ 1mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3