LDI559-3.6EN
Part number
LDI559-3.6EN
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 100mA
PSRR
65dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3