LDI1117-2.5H
Part number
LDI1117-2.5H
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.35A SOT-223
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Output
1.35A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3