LDI1117-1.5D
Part number
LDI1117-1.5D
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.35A 8-SO
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 4000
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Output
1.35A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3