LDI1117-1.2U
Part number
LDI1117-1.2U
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.35A SOT89
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 1000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Output
1.35A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3