LDH40PUR
Part number
LDH40PUR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
200 MA LOW DROPOUT LDO
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Output Type
Adjustable
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
200mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max)
500 µA
Voltage - Output (Max)
22V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max)
1V @ 200mA
PSRR
70dB ~ 65dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3