LDBL20-16R
Part number
LDBL20-16R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LIN 1.6V 200MA 4-STSTAMP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 15000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.6V
Current - Supply (Max)
100 µA
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Package / Case
4-XFQFN
Supplier Device Package
4-STSTAMP (0.47x0.47)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3