LD6805K/33H,115
Part number
LD6805K/33H,115
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA DFN1010C-4
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 2427
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA
PSRR
75dB (1kHz)
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Protection Features
Over Current, Transient Voltage
Supplier Device Package
DFN1010C-4
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3