LD57100J330R
Part number
LD57100J330R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6-FLIPCHIP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR
75dB (1kHz)
Package / Case
6-XFBGA, FCBGA
Voltage Dropout (Max)
0.08V @ 1A
Supplier Device Package
6-FlipChip (0.78x1.18)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3