LD56020M100R
Part number
LD56020M100R
Description
IC REG LINEAR 1V 200MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
PSRR
95dB (1kHz), 90dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3