LD56020J120R
Part number
LD56020J120R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LIN 1.2V 200MA 4-FLIPCHIP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Package / Case
4-XFBGA
Voltage Dropout (Max)
0.19V @ 200mA
PSRR
90dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
4-FlipChip (0.69x0.69)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3