LD49100PURY
Part number
LD49100PURY
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 6-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Output Type
Adjustable
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
300 µA
Voltage - Output (Max)
4.5V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A
PSRR
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3