LD49100PU18RY
Part number
LD49100PU18RY
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
300 µA
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3