LD39030DTPU12R
Part number
LD39030DTPU12R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
300 MA VERY LOW QUIESCENT CURREN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Current - Output
300mA
Current - Supply (Max)
130 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.33 V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3