LD1117-1.2
Part number
LD1117-1.2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
UMW
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT-223-3L
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Current Limit
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Supplier Device Package
SOT-223-3L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3