IXD1504A191NR-G
Part number
IXD1504A191NR-G
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA SSOT-24
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Supplier Device Package
SSOT-24
Voltage Dropout (Max)
1.29V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3