IXD1504A181MR-G
Part number
IXD1504A181MR-G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT-25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq)
1.27 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3