IXD1504A1217R-G
Part number
IXD1504A1217R-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Zilog
Description
IC REG LIN 1.2V 150MA USPN-4B02
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 40000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Package / Case
4-XFDFN
Supplier Device Package
USPN-4B02
Voltage Dropout (Max)
1.93V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq)
1.27 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3