IXD1421AB12ER-G
Part number
IXD1421AB12ER-G
Description
IC REG LINEAR 1.5V/3.3V 6-USPC
Inventory
base.lang_mini : 30000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
190 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V, 3.3V
Current - Output
300mA, 300mA
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 300mA
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3