IXD1415GG12ER-G
Part number
IXD1415GG12ER-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Zilog
Description
IC REG LINEAR 2.8V/2.8V 6-USPC
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 21000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Short Circuit
PSRR
65dB (1kHz)
Number of Regulators
2
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V, 2.8V
Current - Output
200mA, 200mA
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3