FAN2558MP12X
Part number
FAN2558MP12X
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.2V 180MA 6-DFN
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 462
Quantity
Price
Total price
462
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Control Features
Enable, Power Good
Current - Output
180mA
PSRR
50dB (100kHz)
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3