ET5A033YB
Part number
ET5A033YB
Description
Low Input LDO 3.3V 1A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Output
500mA, 1A
Package / Case
8-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-DFN (1.2x1.6)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3