ET551105YB
Part number
ET551105YB
Description
800mA 1.05V LDO,with Vbias
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Control Features
Enable
Voltage - Input (Max)
5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output
800mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
PSRR
80dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 800mA
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1.2x1.2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3