ET536285YB
Part number
ET536285YB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ETEK MICROELECTRONICS
Description
2.85V 300MA
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade
Qualification
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3