DI79L12DAB
Part number
DI79L12DAB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
IC REG LINEAR -12V 100MA 8-SO
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 4000
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Negative
Voltage - Output (Min/Fixed)
-12V
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Voltage - Input (Max)
-27V
PSRR
42dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3