DI78L15DAB
Part number
DI78L15DAB
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8-SO
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
PSRR
39dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3