DI62061.8S2
Part number
DI62061.8S2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Protection Features
Over Current
Control Features
Current Limit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.78V @ 60mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3