BU15JA3DG-CTR
Part number
BU15JA3DG-CTR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 5-SSOP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
60dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.365V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3