BD33C0AFP2-CE2
Part number
BD33C0AFP2-CE2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO263-3F
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
PSRR
55dB (120Hz)
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
26.5V
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Supplier Device Package
TO-263-3F
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3