BD25HC0VEFJ-ME2
Part number
BD25HC0VEFJ-ME2
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8-HTSOP-J
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
8V
Current - Quiescent (Iq)
1.2 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 1A
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3