BD25GA3VEFJ-ME2
Part number
BD25GA3VEFJ-ME2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LIN 2.5V 300MA 8-HTSOP-J
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Soft Start
Current - Quiescent (Iq)
1.2 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 300mA
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3