BD18IC0JEFJ-E2
Part number
BD18IC0JEFJ-E2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
1A 1.8V, FIXED OUTPUT, HIGH-ACCU
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3