BD15GC0JEFJ-E2
Part number
BD15GC0JEFJ-E2
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A 8-HTSOP-J
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Voltage Dropout (Max)
0.92V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3